Bina Performans Analizi

Deprem
Ülkemiz ve özellikle İstanbul, hareketli fay hatları üzerinde bulunan ve deprem kuşağında yer alan bir bölgedir. Bu gerçek hepimiz tarafından bilinmektedir. 17 Ağustos 1999 ve 6 Şubat 2023 depremleri, konut stoğumuzun ne kadar zayıf olduğunu açık bir şekilde ortaya koymuştur. İstanbul'da, deprem olmasa bile birçok binanın ayakta durmakta zorlandığı, belki de yüzbinlerce binanın ise depreme hiç hazır olmadığı bir gerçektir. Maalesef hem genel yönetimler hem de yerel yönetimler yapı stokumuz hakkında yeterli bilgiye sahip değillerdir. Bu noktada sorumluluk bir şekilde vatandaşlara kalmıştır. Kendi binalarının deprem performans analizini yapmak, ağır hasar veya yıkılma riski taşıyan binalarını güçlendirmek veya tahliye etmek, vatandaşların kendilerini güvende hissetmeleri için tek seçenektir. Firmamız, güvenilir bir seçenek olarak bu hizmeti sunmaktadır.

Deprem Testi ve Yapı Davranışının Tespiti

İşin Tanımı
A. Mevcut Yapı Durumu
B. Karot Alınması (Beton Dayanımının Belirlenmesi)
C. Zemin Durumu Ve Zemin Bina Etkileşimi
D. Performans Analizi

A. Mevcut Yapı Durumu
Mevcut binanın taşıyıcı sisteminin yani perde, kolon, kiriş ve döşemelerin yerleri ve ebatlarının projeye uygunluğu veya uygunsuzluğunun tespit edilmesi, binanın rölevesinin çıkarılması.

Binada uygun görülen yerde pas payı sıyrılarak donatılarda korozyon olup olmadığının, varsa seviyesinin tespiti ve raporlanması. Sıyrılan yerlerin yüksek mukavemetli BASF marka MasterEmaco S488 (Tamir harcı) ile sıvanması.

Binada Röntgen görüntüleme cihazı ile kolon. Kiriş ve varsa perdeden yapı elemanlarında donatı çapı, derinliği ve adetlerinin (ana donatı sayıları ve etriye aralıkları) tespiti ve projeye uygunluğunun kontrolü yapılması.

B. Karot Alınması (Beton Dayanımının Belirlenmesi):
Binada belirlenen yerlerin röntgen cihazı ile demir tespiti yapılıp belirlenen alandan karot alınması ve beton dayanımı test sonuçlarının raporlanması.Boşaltılan yerlerin yüksek mukavemetli BASF marka MasterEmaco S488 (Tamir harcı) ile doldurulması.